Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Wycieczka klas 3ia, 3fb oraz 3ka do PragiW dniach od 24.04 – 26.04. 2024r. kolejna grupa młodzieży z Budowlanki uczestniczyła w wycieczce do Pragi. Pod czujnym okiem organizatorki pani A. Janos, wychowawców pani G. Gurgul i pana B. Florysa oraz opiekunów p. I. Przeliorz i p. A. Pawełka klasy: 3iA, 3fB, 3kA zwiedziły najważniejsze zabytki Pragi: zamek na Hradczanach wraz z katedrą św. Wita, złotą uliczkę, Wieżę Ratusza z zegarem, z którego czmychnął diabeł, gotycki kościół Marii Panny, pomnik Jana Husa oraz wiele innych. Zaglądnęliśmy do Józefowa – dzielnicy żydowskiej, by zobaczyć synagogi i oczywiście spacerowaliśmy po Moście Karola, podziwiając z niego widok na dzielnice Mała Strana i Stare Miasto. Obok zabytków historycznych natrafiliśmy także na współczesne instalacje, jak niekończąca się wieża z książek w Bibliotece Miejskiej, czy rzeźby Davida Czernego uważanego przez Czechów za kontrowersyjnego artystę. Nam spodobała się najbardziej ruszająca się głowa Franza Kafki.
Nie zabrakło także odwołań do historii Czech, którymi dzielił się z nami pan przewodnik. Dzięki nim na pewno nie zapomnimy, co to była „defenestracja praska”, jaką rolę odegrali Habsburgowie, a także w jaki sposób Czesi protestowali przeciwko władzy komunistycznej.
Miejsce, w którym w akcie sprzeciwu dokonali spalenia się dwaj młodzi ludzie, Jan Palach i Jan Zajic, bardzo nas poruszyło.
Trzeciego dnia opuściliśmy Pragę, by podziwiać przyrodę Morawskiego Krasu, a szczególnie jaskinię Macochy (Punkevni) i malownicze groty rzeki Punkevni, którą przepłynęliśmy łodziami.
Wycieczka dostarczyła nam bardzo dużo pozytywnych wrażeń i zachęciła nas do ponownego, tym razem już indywidualnego zwiedzania miasta.

Skip to content