Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Wycieczka do WrocławiaW dniach 26, 27 marca 2024r. Uczniowie dwóch klas 1pA oraz 3pA wraz z Nauczycielkami uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Zakwaterowanie na wyspie Słodowej, śniadanie na barce to tylko część atrakcji, które przygotowała dla nas Organizatorka wycieczki – Nauczycielka Geografii – Pani Ludmiła Student. Przez cały pobyt podziwialiśmy piękną dolnośląską architekturę, spacerowaliśmy wzdłuż brzegów rzeki Odry, napawaliśmy oczy monumentalnymi budowlami oraz podziwialiśmy budzącą się do życia przyrodę. Mieliśmy okazję zwiedzić Uniwersytet Wrocławski po którym oprowadził nas Pracownik Uczelni Zakładu Geografii Fizycznej dr Bartosz Korabiewski, który ciekawie opowiedział nam o pracy na Wydziale oraz o swoich wyprawach badawczych na Spitsbergen oraz zachęcał do studiowaniu we Wrocławiu. Udało nam się na własne oczy zobaczyć Aulę Leopoldina, reprezentacyjną, barokową aulę, która znajduje się w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest ona obecnie wykorzystywana głównie jako część muzeum uniwersyteckiego, a także jako miejsce obchodzenia głównych uroczystości uczelni. Następnie przeszliśmy do czytelni Biblioteki Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego, gdzie w pięknym, zabytkowym wnętrzu profesor Jan Miodek gospodarz programu „Słownik polsko@polski” prowadził swoje audycje. Ozdobą biblioteki oprócz cennych zbiorów jest niewątpliwie zabytkowy, 100 letni globus osadzony w specjalnej drewnianej konstrukcji, który ma ponad metr średnicy. Jest jednak niezwykle lekki i z łatwością obraca się. Jak podają źródła spośród 20 wyprodukowanych globusów tego typu, w Polsce zachowały się dwa egzemplarze, w tym jeden mieliśmy okazję podziwiać. Później wspięliśmy się na Wieżę Matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego z której mogliśmy zachwycać się panoramą miasta. Na wieczór zaplanowano wyjście do Opery Wrocławskiej, gdzie z wielką przyjemnością obejrzeliśmy operę Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, która poruszała ważne, ponadczasowe tematy. Wspaniała gra aktorska, pięknie oddane emocje, a także wyjątkowość miejsca sprawiły, że ten wieczór na długo zapadnie w naszej pamięci. Wracając do hotelu rozmyślaliśmy o obejrzanej operze, a także podziwialiśmy Wrocław w nocnej odsłonie, który jest pięknie oświetlony i nieco tajemniczy. W drugim dniu zwiedziliśmy Ostrów Tumski, Halę Stulecia, spacerowaliśmy po Parku Szczytnickim, podziwialiśmy budynek Muzeum Narodowego, Bibliotekę Uniwersytetu Wrocławskiego, Urząd Wojewódzki, Muzeum Architektury, a na koniec została nam największa atrakcja w postaci wizyty w Muzeum Panoramy Racławickiej, gdzie mogliśmy obejrzeć wspaniały cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Niezwykłość tego obrazu jest wynikiem ukazanej panoramy, gry świateł i wielowymiarowości dzieła. Odnosi się wrażenie, że obraz został stworzony za pomocą współczesnej technologii, nie jest zaś dziewiętnastowiecznym dziełem. Miejsce to zrobiło na wszystkich duże wrażenie i przez chwilę poczuliśmy ducha tamtych czasów.
Zmęczeni, ale zdecydowanie w dobrych humorach, naładowani wiedzą i pozytywną energią wróciliśmy do Rybnika.

Wycieczka do Wrocławia 2024 klasa 1pa i 3pa
Wycieczka do Wrocławia klas 1pa i 3pa
Wycieczka do Wrocławia klas 1pa i 3pa
« z 42 »

Tekst: Dominika Besta

Skip to content