Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Wycieczka do Bełchatowa i ŁodziW dniach 13 i 14 listopada 2023r. klasy 1pA i 4AG pod opieką p. L. Student, p. M. Pruszowskiej, I. Przeliorz i p. B. Florysa odwiedziły odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie oraz miasto Łódź. Wycieczka przygotowana przez panią Ludmiłę Student okazała się doskonałą formą nauki. W Muzeum Nauki i Techniki EC1 dowiedzieliśmy się, jak przebiega droga otrzymywania energii elektrycznej – od węgla do wykorzystania elektryczności w życiu codziennym, oglądaliśmy wystawy tematyczne – „Rozwój cywilizacji” i „Mikroświat-Makroświat” z mnóstwem interaktywnych eksponatów. Z tarasu widokowego na chłodni kominowej podziwialiśmy Łódź, by później pospacerować po Manufakturze utworzonej na miejscu fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Największe wrażenie zrobiła jednak na nas wycieczka do serca bełchatowskiej odkrywki węgla brunatnego. Przypominała ona krajobraz księżycowy, w którym pracowały koparki węglowe i nakładowe, zwałowarki oraz serpentyny przenośników taśmowych transportujących węgiel do pobliskiej elektrowni.
Wycieczka pomogła nam zrozumieć, z jakimi wyzwaniami związanymi z energetyką oraz ekologią przyjdzie zmierzyć się przyszłym pokoleniom a, patrząc na miasto Łódź, jak można zarówno zaniedbać możliwości miasta, jak i je odzyskać.
Wycieczka do Belchatowa i Łodzi


tekst: I. Przeliorz

Skip to content