Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Spotkanie z pisarzem Thomasem ArnoldemW poniedziałek 12 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Thomasa Arnolda, pisarza pochodzącego z Rybnika, którego śmiało można nazwać 'fantastycznym kryminalistą’, ze względu na szerokie zainteresowania literackie.
Arnold Płaczek, bo tak naprawdę nazywa się pisarz, tworzy literaturę fantasy, literaturę sensacyjną i kryminały oraz thrilerry medyczne. Nie było to jednak konwencjonalne spotkanie autorskie.
Mieliśmy okazję poznać czasem brutalne mechanizmy rządzące rynkiem książki. Dowiedzieliśmy się ile tak naprawdę można zarobić na książce, jak ma się popularność w odniesieniu do znanych pisarzy w kraju i za granicą. Zrozumieliśmy motywy pisania pod pseudonimem i osadzenia fabuły części swoich powieści w Stanach Zjednoczonych. Pisarz przedstawił blaski i cienie bycia pisarzem, co było szczególnie cenne dla kilku osób spośród naszych uczniów, którzy marzą o napisaniu i wydaniu własnej książki.
Nasz gość podkreślił rolę budowania marki osobistej, zachęcając jednocześnie, by to co kochamy robić z pasją – wtedy życie nabiera kolorów, a hobby przeradza się w coś więcej. Coś, co sprawia nam autentyczną radość i z czego można żyć. W takiej konfiguracji nasze 'dzieło’ ma szansę obronić się pośród licznej konkurencji. Pokazał na przykładach znanych osób, że nigdy nie jest za późno na stworzenie czegoś wielkiego i realizację marzeń.

Thomas Arnold w swoich powieściach porusza różnorodne, poprzedzone rzetelnym research’em tematy, chociażby handel organami, depresja czy zjawisko 'krwawego księżyca’. Mieliśmy również okazję wkroczyć w stworzony przez autora świat Archeonu. Trzeba niezwykłej wyobraźni, by stworzyć wszystko to, co można przeczytać na kartach jego powieści, pełnych emocji i wartkiej akcji, co powoduje, że czytelnikowi trudno złapać oddech.

Młodzież w podziękowaniu za spotkanie wręczyła panu Arnoldowi egzemplarz opowiadań fantasy pt.: „Guerra”, autorstwa naszych uczniów.
Był oczywiście czas na pytania ze strony publiczności. 2 godziny minęły bardzo szybko i… chciałoby się jeszcze…
Idealnym przedłużeniem spotkania z autorem będzie lektura jego książek. Część z uczestników spotkania skorzystała z okazji i nabyła książki autora okraszone spersonalizowaną dedykacją. Pozostałych zapraszamy do biblioteki po książki naszego Gościa.
Autor zabrał ze sobą również oryginalne gadżety ze świata Archeonu – kubki, świece zapachowe a nawet zapachowe wkłady do kominka, wszystko dopieszczone i dopracowane w najmniejszych szczegółach:) .
Wystroju dopełniły rewelacyjne grafiki autorstwa Franciszka Niecia, ilustratora Legend Archeonu.
Dziękujemy panu Arnoldowi za kolejne inspirujące spotkanie, po pięciu latach od pamiętnej „Nocy z kryminałem w ZSB” :)))
Dziękujemy również uczniom i nauczycielom za aktywny udział w spotkaniu i już teraz zapraszamy na kolejne inicjatywy organizowane przez Bibliotekę Szkolną.

Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Spotkanie z pisarzem Thomasem Arnoldem
spotkanie-z-pisarzem-thomasem-arnoldem-2022 005
Spotkanie z pisarzem Thomasem Arnoldem
« z 11 »

tekst: E. Rafińska

Skip to content