Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

X edycja Regionalnego Konkursu Poetyckiego „daj mi SŁOWO”28 kwietnia odbył się uroczysty finał X edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego „daj mi SŁOWO”. Organizatorem wydarzenia była nasza szkoła we współpracy z II LO w Wodzisławiu. Zależało nam na tym, by jubileuszowy finał był wyjątkowy, dlatego wszystkich uczestników i zaproszonych gości przyjęliśmy w auli Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej  im.Konstantego Prusa w Rybniku.

 

Przypomnijmy, że konkurs „daj mi Słowo” jest adresowany do młodych poetów z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wzorem poprzednich edycji honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Rybnika.

W czasie 10 edycji konkursu poetyckiego „daj mi Słowo”, jury przeczytało w sumie 635 wierszy nadesłanych przez 390 uczniów z różnych szkół naszego regionu. Pierwszy konkurs poetycki „Daj mi Słowo” odbył się w 2005 roku.

 

W tym roku 41 młodych poetów ze szkół podstawowych i średnich z Rybnika, Wodzisławia, Żor, Jastrzębia, Raciborza, Czerwionki Leszczyn, Czernicy i Świerklan podjęło nasze poetyckie wyzwanie i zmierzyło się z tematyką wartości, takich jak prawda, dobro, piękno… Jury w składzie: Romana Piecha, Hanna Goszyc-Góreczna i Sylwia Bańczyk, miało jak zwykle ciężki orzech do zgryzienia.

 

Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie nagród laureatom konkursu w dwóch kategoriach. Laur zwycięstwa przypadł w udziale Katarzynie Śpiewok, uczennicy SP nr 36 w Rybniku, która napisała wiersz „Szczęścia oblicza” (kategoria szkoły podstawowe) oraz Mateuszowi Konskowi z ZST w Rybniku, autorowi wiersza „Wspaniałe Królestwo” (kategoria szkoły średnie). Szczegółowe wyniki wraz z uzasadnieniem jury, a także nagrodzone teksty ukażą się niebawem na oficjalnej stronie konkursu www.bsip.miastorybnik.pl/poezja.htm.

 

Wyróżnione teksty pięknie zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Z twórczości młodych adeptów pióra wyraźnie pobrzmiewała wiara, że pozytywne wartości, które od zawsze były tematem przewodnim konkursu „daj mi Słowo”, zwyciężą, czego zewnętrznym wyrazem była tegoroczna, wiosenna dekoracja w kolorach nadziei.

 

Gościem specjalnym tegorocznego spotkania z poezją był pochodzący z Rybnika pan Adam Marek – poeta, człowiek wielu pasji i nietuzinkowa osobowość. Rozmowę przeprowadziła p. Ela Rafińska. Publiczność miała okazję wsłuchać się w jego poezję i zasmakować w nieoczywistej dykcji poetyckiej. Usłyszeliśmy co to ekfrazy, a także poznaliśmy nieco szczegółów z życia codziennego poety, warsztatu poetyckiego i jego działalności na rzecz lokalnego środowiska artystycznego w ramach działalności Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych. Nasz gość zachęcał to dalszych eksperymentów z poezją i do odkrywania własnej drogi interpretacyjnej twórczości innych, a na dodatek zaserwował publiczności próbkę brzmienia thinwhistle i lowwhistle. Był czas na autografy, pamiątkowe zdjęcia i oczywiście rozmowy przy kawie o poezji i życiu.

 

Spotkanie ubogacił muzycznie cudowny i utalentowany duet w składzie: p. Szymon Bartkowiak i Kamil Bluszcz, dostarczając zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń.

 

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Było trochę muzyki i trochę poezji – wierzymy, że każdy wrócił do domu ubogacony wewnętrznie, a czas spędzony wspólnie różnił się od typowego popołudnia – i o to chodziło! Życzymy wszystkim młodym poetom, by nigdy nie zatracili swojej wrażliwości i nie wstydzili się przelewania swoich uczuć na papier. Pani dyrektor Katarzyna Wróbel w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, na to jak bardzo współczesny świat potrzebuje dobrych słów. Tego dnia od młodych poetów otrzymaliśmy całkiem sporą ich dawkę. Do był dobry czas!

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli naszą inicjatywę, a w szczególności:

Agencja Artystyczna Paweł Polaczy za profesjonalne nagłośnienie imprezy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku – udostępnienie sali

Rada Rodziców Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku – organizacja finału, nagrody

Fikołek – nagrody dla uczestników

Małgorzata Klimczak Zielone Wyspy – nagrody dla uczestników

Teatr Ziemi Rybnickiej – nagrody dla uczestników

Urząd Miasta Rybnik – upominki dla uczestników

Starostwo Powiatowe w Rybniku –  upominki dla uczestników

Yatta.pl – nagrody dla uczestników

Dziękujemy!

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi sprostać tak dużemu przedsięwzięciu organizacyjnemu:

UCZNIOM:
– Kindze Młynek i Dominikowi Szolcowi (3ga8) –  za brawurowe poprowadzenie gali finałowej

– Kamilowi Bluszczowi  (3ia) za recytację i przecudną grę na klawiszach. Jesteś wielki!

– Piotrkowi Polaczy (4ba), Pawłowi Polaczy (absolwent) i Agusi Grzonce (3ka) – za mega profesjonalne nagłośnienie, luz i przeogromne wsparcie – kocham!…

– Natalii Stronczek (1fb8) – za wielofunkcyjność, zaangażowanie i życzliwość, za piękną recytację, rolę hostessy, ogarnianie wszystkiego „na gorąco” i pomoc w porządkowaniu do końca

– Kacprowi Kozłowskiemu, Sergiuszowi Chlebowskiemu (2ia8), Markowi Skowronowi (3ga8) i Bartkowi Skudrzykowi (1ba8) za piękną recytację i nienaganną prezencję,  wprawiającą w zachwyt żeńską część publiczności

– Alicji Storch (3ba8) i Soni Szulik (1fb8) – za pomoc przy poczęstunku i zaangażowanie w porządkowanie do końca. Dziewczyny good job!

– Julce Niwelt (1fa8) – za foto-reporterowanie imprezy i szybkie dostarczenie zdjęć

– Gosi Walotce (3aw8) – za dystrybucję dyplomów i pomoc koleżankom

– Kacprowi Kałuskowi, Kubie Araninowi, Soni Szulik, Mikołajowi Rojkowi, Soni Tarasewicz, Weronice Walczak – za upieczenie pysznego ciasta na słodki poczęstunek dla zaproszonych gości

NAUCZYCIELOM

– Ewie Olejniczak z II LO za suport z tylnego siedzenia

– Szymonowi Bartkowiakowi – za nieziemski talent i dostarczenie mnóstwa wzruszeń

– Dominice Besta – za pomoc w krytycznym momencie podczas dekorowania auli i znoszenie moich tekstów typu  „… teraz nie mogę, bo konkurs…”

– Izie Przeliorz – za wskazanie uczniów do recytacji i wsparcie przy interpretacji wierszy

– Lucjanowi Lukaszczykowi za udostępnienie drukarki i dzielne zamieszczanie wszystkiego na stronie :*

Tekst: Elżbieta Rafińska

Daj mi słowo
« z 47 »
Skip to content