Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Praktyka zawodowa w Pałacu w RzuchowieOd 5.10.2020 realizujemy 2 –tygodniowe praktyki zawodowe w projekcie „Czesko-polska szkoła renowacji zabytków” w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska

Partnerami Projektu są: Miasto Rybnik – Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku, Pałac w Rzuchowie/ Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr KulturyOrganizace Střední Průmyslová Škola Stavební, Opava. Młodzież ze szkoły polskiej (4 geodetów, 4 architektów krajobrazu i 8 budowlańców)  i czeskiej (5 geodetów  i 8 budowlańców) odbywa wyjątkowy staż przy renowacji zabytkowego pałacu w Rzuchowie. Jest to czas nauki prac przy obróbkach z blachy miedzianej, sztukaterii, są też prace w parku pod okiem instruktora dendrologa, zaś geodeci tworzą od podstaw mapę terenu wokół pałacu.

W pierwszym tygodniu 05-09.10.2020 r.  geodeci i architekci krajobrazu pod opieką p. Małgorzaty Maciończyk mieli pełne ręce roboty, ale też wiele się działo na placu budowy. W poniedziałek było szkolenie BHP przeprowadzone przez p. Mirosława Czerkawskiego, wizyta Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mgr Łukasza Konarzewskiego, który sprawuje patronat nad naszym projektem, odwiedziny Wójta Gminy Kornowac i wizyta koordynatora projektu z ZSB w Rybniku Ewy Lach. W środę była kontrola projektu przez Janę Gebauer projektová manažerka Fondu mikroprojektů 2014 – 2020 v Euroregionu Silesia Program Interreg V-A Česká republika – Polsko z Opavy i wizyta koordynatora czeskiego Partnera Ivo Rychtara, a z polskiej strony wizyta p. Dyrektor Katarzyny Wróbel. W czwartek nie lada atrakcja spotkała uczestników projektu – w pracach pielęgnacyjnych zabytkowego drzewostanu pomagał Mistrz Polski  we wspinaczce drzewnej, a zarazem Mistrz Polski w Arborystyce Marcin Anczakowski. Pokaz był pełen emocji, każda chętna osoba przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa mogła spróbować tej trudnej sztuki. Zmagania te obserwował redaktor Radia 90, zbierając materiał do reportażu o realizacji projektu „Czesko-polska szkoła renowacji zabytków”. Na zakończenie tygodnia do grupy międzynarodowej dołączyli pod opieką p. Anieli Grębockiej  nasi budowlańcy, którzy po zakończeniu kwarantanny mogli osobiście zapoznać się z obiektem i pomóc w renowacji zabytku, jakim jest Pałac w Rzuchowie. Poza pracą i nauką najważniejsza jest też integracja młodzieży z Polski i Czech, ze względu na konieczność odbycia kwarantanny części polskiej grupy, większość działań integracyjnych i kulturalnych została przesunięta na drugi tydzień praktyki zawodowej.  Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

Cz - Pl - Rzuchów
Praktyka zawodowa w Pałacu w Rzuchowie
« z 6 »
Skip to content