Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Dzień geodety, czyli geodezja na wesołoNie każda lekcja musi odbywać się w ławkach – z takiego założenia wyszli organizatorzy imprezy. Uroczystość odbyła się 5 marca 2019 r. w „Dzień geodety”. Święto to zostało ustanowione przez Europejską Organizację Geodetów w 500-setną rocznicę urodzin Merkatora, prekursora współczesnej kartografii.

Nauczycielki przedmiotów geodezyjnych przygotowały i przeprowadziły szereg konkurencji w których młodzież musiała się wykazać wiedzą, a także pomysłowością i zręcznością. Przyszli geodeci musieli sobie poradzić z zagadnieniami geodezyjnymi, z zakresu geografii, ale także udowodnić, że są w dobrej kondycji fizycznej.

Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach:

 • slalom z łatą między tyczkami,
 • zwijanie ruletki geodezyjnej na czas,
 • geokalambury,
 • przejście pod tyczką,
 • centrowanie i poziomowanie tachimetru na czas,
 • pomiar odcinka „czym się da” i szacowanie odległości „na oko”,
 • przejście po azymutach,
 • literowanie wyrazów geodezyjnych np.  triangulacja, trilateracja,
 • mniej czy więcej
 • quiz geodezyjny
 • rysowanie szkicu
 • odgadywanie akcesoriów geodezyjnych za pomocą zmysłu dotyku.

Uczniowie musieli wykazać się inwencją twórczą i wymyślić dodatkową zwrotkę hymnu geodezyjnego oraz stworzyć memy oraz plakaty o tematyce geodezyjnej. Młodzież okazała się bardzo kreatywna, a przy ustalaniu punktacji, było dużo śmiechu.

Oceniany był także doping drużyny, który ostatecznie przesądził o wynikach. Konkurencje były bardzo zacięte. Wygrała klasa 1 gA, zdobywając 36 punktów, a klasy 2GI i 3GI zdobyły ex aequo drugie miejsce, mając po 35 punktów. Dyplom najlepszej klasie wręczyła dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Katarzyna Wróbel, gratulując wygranym.

tekst: M.Machnik

Skip to content