Konferencja„Europejskie kształcenie zawodowe w geodezji i budownictwie”.
20 maja 2026 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku odbyła się Konferencja pt. „Europejskie kształcenie zawodowe w geodezji i budownictwie” podsumowująca zakończenie projektu współfinansowanegow ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Uczestniczyli w niej następujący Goście: Marzena Zabiegała (Główny Specjalista w Kuratorium Oświaty w Katowicach), Katarzyna Fojcik (naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnik) , inż. TomášMička, inż. Radka Balušková–nauczyciele
wStřední průmyslová škola stavební w Opavie oraz nauczyciele zawodu ze szkół budowlanych z regionu.Gości przywitała Dyrektor szkoły – Pani dr Katarzyna Wróbel, a następnie wspomniała pierwszy realizowany w ZSB projekt dofinansowany z Unii Europejskiej- Socrates, który miał miejsce w 1998r.Nawiązała do owocnej współpracy między szkołą polską i czeską (SPŠS w Opavie), która rozpoczęła się w 2019 roku.
Kolejnym punktem konferencji był wykład inż. TomášaMička, który zapoznał uczestników spotkania z czeskim systemem kształcenia zawodowego, pokazując podobieństwa i różnice
w systemie nauczania. Szczegółowo omówił etapy edukacji w Czechach.
Następnie inż. Radka Balušková pokazała możliwości skanera 3D stosowanego w geodezji.Zaprezentowała możliwości nowoczesnej technologii, gdzie uzyskać można niezwykle dokładne i precyzyjne wyniki pomiarów. Pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na pomiar obiektów oraz na minimalizację ryzyka błędów wynikających z tradycyjnych metod pomiarowych. Dodatkowo skanowanie 3D umożliwia analizę wyników z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, co pozwala na dokładną wizualizację i analizę danych przestrzennych, wykorzystywanych m.in. w inwentaryzacji budowlanej.
Ostatnim punktem programu było podsumowanierealizacji Programu Erasmus+ w sektorze:
Kształcenie i szkolenie zawodowe, nr projektu: 2025-1-PL01-KA121-VET-000311410
przez Panią Ewę Lach – koordynatora projektu.
Omówione zostały działania, które zostały zaplanowane i zrealizowane w ramach trwania projektu. Były to m.in.: wizyta przygotowawcza w Genui i Opavie. Otrzymane dofinansowanie w wysokości 98 889,00 € pozwoliło na odbycie staży zawodowych przez 21 uczestników,
a także mobilność grupową dla 16 uczniów.Ponadto w ramach otrzymanej kwoty zaproszono dwóch ekspertów z zakresu budownictwa i geodezji, a trzech nauczycieli zawodu skorzysta
z Job shadowing.
W dniach 22.03.2026 – 27.03.2026 16 uczniów klasIII i IV technikum o kierunku: budownictwo i geodezja uczestniczyło w lekcjach zawodowych w Středníprůmyslováškolastavební w Opavie, gdzie pod opieką Pani Ewy Lach i Pani Małgorzaty Maciończyk uczestniczyli w zajęciach teoretycznychi praktycznych.
Było to bogate doświadczenie, które pozwoliło na rozwijanie kompetencji zawodowych, poznanie nowoczesnych technologii budowlanych i geodezyjnych, a także doskonalenie umiejętności pracy w programach tj.: AutoCad, Micromap, Winkalk. Uczniowie mieli okazję poznać i porównać metody nauczania wczeskiej i polskiej szkole, a także wymienić swoje doświadczenia zawodowe. W dużym stopniu przyczyniło się to do zwiększenie motywacji do dalszej edukacji i pracy w branży, a także wpłynęło na rozwój kompetencji językowych (język angielski branżowy, język czeski w mowie) i międzykulturowych. Uczestnicy projektu oprócz aspektu edukacyjnego, mieli możliwość zwiedzić okoliczne atrakcje, poznać kulturę i zasmakować regionalnej kuchni. Udało się zobaczyć m.in.: Zamek Raduń, przejść uliczkami Opavy z przewodnikiem, zwiedzić Muzeum Techniki w Ostrawie – Dolni Vitkovice oraz zabytkową kopalnięMichalw Landek Parku.
Był to niezapomniany czas nie tylko ze względu na zdobyte doświadczenie, ale przede wszystkim na ogromnągościnność i życzliwość ze strony szkoły przyjmującej.
Następnie wyświetlono pozdrowienia z Genui – miejsca, w którym aktualnie odbywają się staże zawodowe w terminie od 04.05.2026 – 29.05.2026 roku. Opiekę nad Uczniami sprawują: Panie: Elżbieta Rafińska, AlinaJanos, Magdalena Zając i Pan Jacek Szulik.Miejsca praktyk to różne firmy, w zależności od kierunku kształcenia: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik architektury krajobraz, technik geodeta, technik fotografii i multimedióworaz technik informatyk i technik programista. Dziękiudziałowi w praktykach Uczniowie mają możliwość zwiedzić kraj mobilności, nabyć większych umiejętności językowych, poznać kulturę i posmakować regionalnych przysmaków, ale przede wszystkim zdobyć nowe kompetencje zawodowe, poznać specyfikacjępracy, a także otrzymać certyfikaty potwierdzające udział w stażu.
Następnie nastąpiło uroczystewręczenie dokumentów Europass Mobilność oraz certyfikatów potwierdzających udział wprojekcie, zarówno uczniom, jak i nauczycielom uczestniczącym
w mobilności grupowej.
Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono Uczestników konferencji na panel dyskusyjny, ma którym toczyły się rozmowy na temat realizacji projektów Erasmus+ w kształceniu zawodowym. Uczestnicy otrzymali torby z prezentami z logo UE i ZSB, które będą przypominać o naszej szkole i możliwościach edukacyjnych, które oferuje.
Tekst: Dominika Besta

