Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Wycieczka klas pierwszych do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki30 października 2019r. pierwsze klasy informatyczne, IiA oraz IiA8, odwiedzili katowickie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Uczniowie mieli okazję przenieść się w lata początków informatyki, gdzie komputery były potężnymi maszynami a ich możliwości to zaledwie dodawanie i odejmowanie liczb całkowitych. Poznali, podczas prelekcji, historię i ewolucję sprzętów, powstania pierwszego komputera, sposobu zapisu informacji – od zapisu na papierze po zapis na dysku magnetycznym. Po prelekcji nadszedł czas na zwiedzanie ekspozycji. Tutaj uczniowie zobaczyli komputery z przed 30-40 lat, jak chociażby maszynę cyfrową ODRA 1304 z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak przewijaki taśmowe, drukarka wierszowa czy czytniki kart i taśm perforowanych.Następnie uczniowie przeszli do pomieszczenia gdzie znajdowały się nadal działające komputery lat 80-tych i 90-tych, takie jak Commodore, Atari, Epson HX-20 czyli pierwszy laptop, jak również komputery polskiej produkcji, jak chociażby Elwro 800 Junior II.
Najważniejszym punktem, dla młodzieży, była możliwość skorzystania z tych komputerów. Uczniowie mogli między innymi spróbować pokonać „Donkeya Kong’a” tak jak kiedyś ich rodzice, a nawet dziadkowie 🙂
Młodzi ludzie mogli „dotknąć” bitów i bajtów, oraz przekonać się że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego i nie dało się schować go w kieszeni.
Opiekunami podczas wycieczki byli: p. Ewa Markiewka, p. Małgorzata Siatkowska, ks. Heri Wea oraz p. Lucjan Lukaszczyk

Wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
received 566736760797957
« z 34 »

Tekst: Lucjan Lukaszczyk

Skip to content