Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Portugalskie doświadczenia naszych geodetówW drugiej połowie maja kolejna grupa geodetów z klasy 3gi: Anastazja, Maja, Łukasz, Tomek, Mateusz i Bruno, odbyła dwutygodniowy staż w Bradze, w ramach projektu „Uczeń i mistrz na drodze do sukcesu – mobilność uczniów i nauczycieli zawodu ZSB w Rybniku”. Naszym partnerem ze strony portugalskiej była firma BragaMob, z którą współpracujemy już 4 lata. Przesympatyczna ekipa naszych gospodarzy zadbała o to, aby pobyt w Portugalii był udany i owocny.

Uczniowie odbywali swój staż w 3 portugalskich firmach geodezyjnych. Poznawali nowe oprogramowanie geodezyjne QGIS, markowali punkty w terenie, dokonywali pomiarów pod  fundamenty urządzeń do elektrowni wodnej. Poznawali jednocześnie specyfikę i tryb pracy Portugalczyków. W przełamywaniu pierwszych lodów komunikacyjnych pomógł kurs języka portugalskiego, na który uczniowie wraz z opiekunem uczęszczali na miejscu, w Bradze.

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Mieliśmy okazję zwiedzić Bragę i jej najpiękniejsze zakątki oraz dwa pobliskie, słynne miejsca kultu – Santuario de Bom Jesus i Santuario Sameiro, usytuowane na malowniczych wzgórzach okalających Bragę. Weekend minął naszym geodetom pod znakiem wycieczek. W sobotę zdobywaliśmy Lizbonę, odwiedziliśmy również Fatimę – najsłynniejsze miejsce pielgrzymkowe w Portugalii. W niedzielę przyszedł czas na przeurocze Porto, które zachwyciło wszystkich. Wisienką na torcie była długo wyczekiwana wycieczka nad ocean w Viana do Castello. Mieliśmy okazję podziwiać festiwal nawiązujący do rzymskiej przeszłości miasta – Braga Romana – to nie lada gratka dla miłośników historii, muzyki, tańca, teatru, lokalnego rzemiosła i lokalnych wiktuałów. Wyjeżdżając na praktyki zawodowe do Portugalii, uczniowie mieli oni okazję w pełni czerpać z różnorodności kulturowej, którą oferuje ten przepiekny kraj. Na dwa tygodnie przyjęliśmy za swój, południowy tryb życia. Mieliśmy okazję spróbować typowych portugalskich potraw i oczywiście słynnych pasteis de nata. To wszystko, to tylko mały wycinek tego, co pozostanie w naszych wspomnieniach…

Celem projektu było m.in. przygotowanie młodych ludzi do dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w kraju i za granicą. Jesteśmy przekonani, że zdobyta przez młodzież wiedza oraz doświadczenie, nie tylko te stricte zawodowe, poszerzyły ich kompetencje i z pewnością zaprocentują w ich dorosłym życiu. Nowe metody pracy, zupełnie odmienne podejście do zawodu, wpłynęły na poszerzenie horyzontów i pomogły w znalezieniu odpowiedzi na pytanie „Co chciałbym robić w przyszłości?” Do tego wszystkiego należy dodać przełamanie bariery językowej i niezliczoną ilość tzw. ‘umiejętności miękkich’, których nie da się ani zmierzyć, ani zważyć, a które są niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie…

To tylko niektóre z efektów, jakie uzyskali nasi uczniowie odbywając swój staż w Portugalii.

Filmik z pobytu geodetów w Portugalii

Tekst: Elżbieta Rafińska

Skip to content