Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Nasi uczniowie powrócili z praktyk w PortugaliiW sobotę 19 maja 2018r. zakończyły się staże  uczniów rybnickiej Budowlanki w Portugalii. Praktyki odbyły się w ramach projektu ERASMUS + „Europejskie staże rybnickiej Budowlanki”. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów klasy geodezyjnej IIIgA  – Ola Hołyst, Paulina Maniara, Agata Ochojska, Dawid Marczak, Bartek Czaicki oraz Mateusz Bartel. W czasie dwutygodniowych staży w portugalskich firmach geodezyjnych uczniowie zamieniali wiedzę teoretyczną w praktyczną: dokonywali pomiarów realizacyjnych na budowie i w terenie, kontrolowali dokładność wykonania oraz wypełniali dokumentację geodezyjną do podziału, scalenia i wywłaszczenia gruntów.

Pobyt na stażach zagranicznych to nie tylko doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach swojego zawodu, ale również liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się zarówno lokalni mieszkańcy, stażyści z innych europejskich krajów, a także pracodawcy i partnerzy z  Portugalii.

W wolnym czasie wspólnie poznawaliśmy uroki Portugalii. Odwiedziliśmy Porto, Lizbonę i Fatimę. Codziennie odkrywaliśmy uroki miasta Bragi – wąskie uliczki z licznymi kawiarenkami, przepiękne kościoły obłożone płytkami azulejos, sanktuaria na pobliskich wzgórzach – Bom Jesus i Sameiro. Uczniowie poznali kulturę i sposób bycia mieszkańców Portugalii, a także kuchnię typową dla tego kraju – wszechobecne ryby i owoce morza (zwłaszcza bacalhau – dorsz), lokalne danie w Bradze i Porto francesina oraz słynne babeczki pasteis de nata.

Na zakończenie praktyk wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty, potwierdzające ich odbycie – uroczystość miała niepowtarzalny klimat.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy… Praktyka zawodowa w ramach projektu Erasmus + była cennym doświadczeniem dla uczniów. Podniosła ich kompetencje zawodowe i komunikacyjne, poznali nową kulturę, zwyczaje oraz środowisko pracy.

Skip to content