Logotypy EFS
Technikum nr 4
Szkoła branżowa

Adres szkoły:
ul. Świerklańska 42
44-200 Rybnik
Telefon:
+32 42 222 79 (tel/fax)
+32 42 227 96
+32 42 261 00
E-mail:
zsbrybnik@gmail.com
Technikum akademickie
Posiadamy status techników akademickich następujących ośrodków:
Politechnika śląska

Centrum kształcenia inżynierów

Uniwersytet śląski

Wyższa szkoła techniczna

Biuletyn Informacji Publicznej


eTwinning

Konkurencyjność uczniów ZSB w Rybniku na rynku pracy

Erasmus +

Budowlanka świętuje 100 rocznicę odzyskania niepodległości.W naszej szkole setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzono niezwykle różnorodnie. Każda z inicjatyw na swój niepowtarzalny sposób przyczyniła się do wzrostu świadomości narodowej i upamiętnienia tej jakże ważnej dla każdego Polaka rocznicy. Klimat wielkiego świętowania towarzyszył nam już od paru tygodni dzięki wystawom tematycznym oraz spotowi o Niepodległej, emitowanemu na szkolnych ekranach.

Dużym powodzeniem cieszyła się szkolna gra terenowa „Polska – Lubię to!”. Wśród konkurencji, z którymi przyszło się zmagać zawodnikom były kalambury z polskimi przysłowiami, tytułami książek i filmów, układanie puzzli niepodległościowych i łamanie szyfru związanego z Józefem Piłsudskim, odgadywanie znanych miejsc i postaci związanych z Polską, tańczenie tańców ludowych oraz improwizowana scenka teatralna ilustrująca radość z odzyskanej wolności sprzed stu lat…

W kulminacyjnym dniu obchodów, w piątek 9 listopada, każdy przekraczający progi szkoły otrzymał biało-czerwoną wstążeczkę. Na szkolnym holu rozbrzmiewały pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów i nauczycieli. W tym czasie na szkolnym basenie trwał maraton pod szyldem „100 długości na 100 lecie niepodległości”. Rozstrzygnięto szkolny konkurs wiedzy historycznej „Niepodległa”, który przybrał formułę teleturnieju ‘Jeden z dziesięciu”.

O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn państwowy, po czym wykonano pamiątkowe zdjęcie w barwach biało-czerwonych z drona.

Po tegorocznych obchodach pozostaną nie tylko wspomnienia i piękne zdjęcia. Do historii przejdzie specjalne wydanie gazetki niepodległościowej (w wersji papierowej i elektronicznej), przepiękne zakładki okolicznościowe, rozdawane wszystkim czytelnikom, wypożyczającym książkę polskiego autora, będące pokłosiem akcji bibliotecznej „100 cytatów na 100 lecie odzyskania niepodległości”, no i oczywiście pamiątkowe drzewko wolności, które zdobi szkolny skwer.

Życzymy sobie, by nasze wolne państwo rozwijało się jak to drzewko: w państwo wielkie, majestatyczne i długowieczne, które skutecznie, z naszą pomocą, przeciwstawiać się będzie przeciwnościom losu.

Serdecznie dziękujemy panu Dawidowi Matuszczykowi z firmy fly-foto.pl za wykonanie pięknych i profesjonalnych zdjęć z drona, a tym samym za uświetnienie szkolnych obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tekst: E. Rafińska

Skip to content