"Noc Świętojańska" w Miejskim Domu Pomocy Społecznej24.06.2012

 

W olontariusze naszego klubu „Pomocna Dłoń” po raz drugi pomagali na festynie „Nocy Świętojańskiej” organizowanym w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. Festyn ten jest organizowany corocznie dla pensjonariuszy z okolicznych domów pomocy. W tym roku zostali również zaproszeni przyjaciele z pobliskiej Ostrawy i Bohumina. Nasi wolontariusze pomagali podawać posiłki, sprzątać, dbali też o bezpieczne przemieszczanie się podopiecznych. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych i terenowych udało im się zorganizować loty lampionów, które sprawiły wszystkim wiele radości, zwłaszcza że wielu z nich widziało je po raz pierwszy. Pensjonariusze byli pod wrażeniem pracowitości i zaangażowania naszych uczniów, którzy swą postawą zaprzeczyli obiegowym opiniom o egoizmie i braku bezinteresowności młodych ludzi w naszym społeczeństwie. Jak niewiele trzeba, aby sprawić przyjemność innym!!!!

 

Zobacz galerię zdjęć...

Wolontariusze w Miejskim Domu Pomocy Społecznej11.05.2012

 

W   ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej nasi wolontariusze podczas długiego, majowego weekendu odwiedzili Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku.
Spotkania te nie miały charakteru towarzyskiego ale związane były z pracą na rzecz pensjonariuszy tego domu. Uczniowie kl. IIDG i kl. IBA w pełnym słońcu odświeżyli zieleniak, oczko wodne przed wejściem oraz plac za budynkiem.
Pomimo upału , „spalonych pleców” udało się wywieźć ok. 20 taczek odpadów z wcześniej zgrabionego terenu i wyplewić chwasty. Teraz zieleniak a zarazem wejście do domu jest zadbane i przyjemniejsze dla oka pensjonariuszy i odwiedzających.

Pamiętajmy, że: "Tylko z pomocą silnych można dopomóc słabszym”.

( Bertold Brecht )

 

Zobacz galerię zdjęć...

Zbiórka pieniędzy dla Kamilaa11.05.2012

 

P odczas "Maratonu pływackiego" wolontariusze klubu "Pomocna dłoń" zorganizowali zbiórkę pieniędzy na cel zdrowotny dla naszego ucznia. W Grecji wierzono, że szczęście ludzkie w dużej mierze zależne jest od dobrej kondycji fizycznej, dlatego zbiórka przeznaczona była na rehabilitację dla Kamila.
W 2010 roku podczas treningu żużlowego uległ wypadkowi i do dzisiaj walczy o powrót do zdrowia. Oprócz kwesty wolontariusze rozdawali druki z podanym kontem do odliczenia 1% podatku na rzecz Kamila. Udało się zebrać 271 złotych, mamy nadzieję, że wpłaty na konto ułatwią walkę Kamilowi.

Dziękujemy wszystkim :)

Zachęcamy także do zobaczenia prezentacji Kamila. Można ją pobrać klikając TUTAJ.

Rok 2012 - Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.  12.03.2012

 

B ędzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.

Celem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej jest upowszechnianie wiedzy o szansach i wyzwaniach wiążących się z dłuższym życiem. Przede wszystkim jednak obchody te mają zachęcić władze i inne zainteresowane podmioty do wyznaczania własnych celów i podejmowania konkretnych kroków w ramach ich realizacji.

Rok 2012 powinien być dla nas okazją, by przejść od słów do czynów, dlatego podajemy pomocną dłoń Miejskiemu Domu Pomocy Społecznej w Rybniku.

SOS dla schroniska!27.10.2011

 

S chronisko dla zwierząt w Rybniku jak każde inne w Polsce potrzebuje wsparcia mieszkańców. Brakuje wszystkiego od karmy po środki czystości. Dlatego w październiku w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla porzuconych zwierząt. W sobotę 12 listopada przekazaliśmy Wasze dary opiekunowi schroniska.
W podziękowaniu klub „Pomocna Dłoń” otrzymał dyplom „Prawdziwi przyjaciele”. Oczywiście ten „tytuł” należy się każdemu z naszej szkolnej społeczności, któremu niedola bezdomnych zwierząt nie jest obojętna.
Dzięki Waszej hojności porzucone psy, koty będą miały pełną miskę, wygodne legowiska a nawet zabawki. Dziękujemy!

Sami możecie przekonać się jak funkcjonuje rybnickie schronisko dla bezdomnych zwierząt i jak można pomóc wchodząc na www.schroniskorybnik.za.pl   

Zobacz galerię zdjęć...

W przyszłym roku też tam będę!15.10.2011

 

W pierwszych dniach wakacji 21 czerwca wolontariusze klubu „Pomocna dłoń” poświęcili swój czas, i pomagali w organizacji „Nocy Świętojańskiej” w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. Impreza ta przeznaczona jest dla pensjonariuszy domów pomocy z różnych okolicznych miast a nawet z Czech. Starsi ludzie rzadko mają okazję do wspólnej zabawy i cieszenia się z jesieni swojego życia, dlatego takie spotkania są dla nich ważne. Przecież wszyscy lubią się bawić! Nasi wolontariusze kilka dni przed tym świętem byli w ośrodku i posprzątali obejście, mini amfiteatr a w tym uroczystym dniu pełnili rolę kelnerów, fotoreporterów oraz ekipy sprzątającej. Ich olbrzymie zaangażowane szczerze docenili uczestnicy „Nocy Świętojańskiej”. Oklaskom i ciepłych słów nie było końca. Swoją postawą młodzież pokazała, że mit o lekceważeniu a nawet kpieniu ze starszych ludzi jest przesadzony. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że: „Kto zapomina o starych, osłabia fundament, na którym stoi, i sam w starości zostanie zapomniany". Młodzież przekonała się, że dając zyskujemy więcej niż, gdy tylko bierze. Dlatego każdy z osobna zdeklarował się, że w przyszłym roku też tam będę!  

Zobacz galerię zdjęć...

Europejski Rok Wolontariatu 2011 11.09.2011

 

C o roku 100 milionów Europejczyków poświęca swój czas i wiedzę, pomagając potrzebującym
i dając coś od siebie społecznościom, w których żyją. Emerytowany nauczyciel sztuki prowadzi wykłady w muzeum, licealista w szpitalu czyta książki chorym dzieciom, były piłkarz trenuje zawodników klubu z sąsiedztwa. Aby podkreślić te wysiłki i zachęcić innych do ich podejmowania, Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Czytaj całość...